Kierunek

Kierunek „Logopedia z audiologią” jest prowadzony przez Katedrę Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest wynikiem starań, jakie podjęła Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego (wcześniej Zakład Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego) wraz z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.


Pierwotnie nazwa kierunku brzmiała „Logopedia z audiofonologią”. Kształcenie na tym kierunku rozpoczęło się się  w roku akademickim 2007/2008, a pierwszy nabór ruszył w czerwcu 2007 roku. W 2010 roku kierunek zmienił nazwę na „Logopedia z audiologią”. Prowadzony jest w formie stacjonarnej  na I oraz II stopniu studiów o profilu praktycznym.

AUDIOLOGIA
Audiologia jest działem  nauk medycznych, który zajmuje się właściwościami i działaniem narządu słuchu, jego zaburzeniami oraz możliwościami diagnostycznymi i leczeniem. 

LOGOPEDIA
Logopedia jest nauką interdyscyplinarną, która łączy w sobie wiedzę:

  • lingwistyczną (o systemie językowym i o komunikacji),
  • biologiczną (związana z naukami medycznymi – anatomią, audiologią, neurologią, psychiatrią),
  • psychologiczną (neuropsychologia, psycholingwistyka),
  • pedagogiczną (dająca podstawy postępowania terapeutycznego z dzieckiem i osobą dorosłą).

Zajmuje się diagnozowaniem zachowań ludzkich i niesieniem pomocy osobom w sytuacjach, kiedy:

  • człowiek nie jest w stanie nauczyć się języka,
  • człowiek znając język, nie jest w stanie go dostatecznie sprawnie używać 
  • w wyniku przeróżnych zdarzeń w umyśle człowieka rozpadł się język i wiedza o świecie,
  • człowiek pragnie posługiwać się mową i językiem ponad przyjętą normą.

SYLWETKA ABSOLWENTA
Studia na tym kierunku wyposażą studentów w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na:

  • wykonywanie oraz interpretowanie badań słuchu,
  • diagnozowanie zaburzeń słuchu,
  • diagnozowanie i prowadzenie terapii wszelkich zaburzeń mowy,
  • kształtowanie i korygowanie emisji głosu oraz techniki mówienia,
  • posługiwanie się interdyscyplinarną wiedzą dotyczącą biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych prawidłowości funkcjonowania człowieka, patologii mowy i słuchu, terapii i rehabilitacji.

Szczegółowe informacje dotyczące uprawnień po zdobyciu tytułu logopedy i audiologa można odnaleźć na stronie Uniwersytetu.

5 komentarzy

  1. T. Urbański - chętny na studia pisze:

    LOgopedia z audiologią – hmm? ……………… dobry przyszłościowy kierunek ale mam watpliwości co do uprawnień po tym kierunku. Konkretnie logopedia ok – człowiek zostaje logopedą i okazuje się że aby miał certyfikat logopedy PTLu to zgodnie z regulaminem musi być magistrem. Więc ktoś kto ma magisterim np z ochrony środowiska i zrobił podyplomową logopedię certyfikat otrzyma a ktoś kto zdobył o wiele szersze wykształcenie na studiach licencjackich na kierunku logopedia z audiologią takiego certyfikatu nie dostanie bo nie jest magisterm – CHORE !!!!
    Idąc dalej zastanawia mnie w tym kierunku jakie uprawnienia będzie miał absolwent kierunku w zakresie audiologii ? – Audiologia to specjalność typowo medyczna i obecne przepisy są skonstruowane włośnie pod taki profil. Więc czy audiologia studiowana na kierunku niemedycznym daje prawo do czegokolwiek ? Czy daje prawo do wykonywania badań audiologicznych ? czy daje prawo np do wystawienia wniosku na aparat słuchowy ? Reasumując absolwent będzie miał z tego zakresu bardzo dużą wiedzę jednak czy w jakikolwiek zawodowy sposób będzie mógł realizować się w audiologii ????

    A poza tym to naprawdę ciekawy kierunek studiów

  2. Dziękujemy za komentarz. Nie trzeba być magistrem, wystarczy licencjat z logopedii, aby być pełnoprawnym logopedą (dot. naszego kierunku). Magister uprawnia do otworzenia własnej praktyki i pracy w placówkach klinicznych. PTL nie wydaje certyfikatów, które dają więcej uprawnień logopedom. Bardzo ubolewamy, że niestety zawód logopedy jest wciąż nieuregulowany, zatem logopedą można zostać zarówno po 3 i 5-letnich studiach, jak i po specjalizacji logopedycznej na filologii polskiej, przy czym uprawnienia są PODOBNE, a wiedza znacznie bardziej okrojona. Jedyny wniosek: Kto chce skorzystać z pomocy logopedy, powinien zainteresować się jego wykształceniem.

  3. T. Urbański pisze:

    Powiem szczerze że gdzieś widzę że temat audiologii i tego jakie daje uprawnienia jakoś pomijacie ( więc sam sobie odpowiem – NIE DAJE ŻADNYCH UPRAWNIEŃ ) co do wspomnianych poradni audiologicznych i pracy w nich – sprawdzałem owszem tam praca jest ale dla audiologów z wykształceniem stricte medycznym – gdyż takie wykształcenie jest honorowane w kontraktach NFZ) – szukałem także w internecie informacji na temat kto ma prawo wykonywać badanie audiologiczne – powiem szczerze ze nie ma jednoznacznych odpowiedzi – znalazłem odpowiedź że takie badanie może wykonywać audiolog oraz protetyk słuchu (zastanawiam się tylko czy absolwent tego kierunku na UMCS jest audiologiem – czy jedynie posiada wiedzę z zakresu audiologii (a to nie to samo) – czy więc jest sens „katować” się wiedzą z której w bardzo dużej części nie da się korzystać ?

    ps. Zdaje sobie sprawę że moje wypowiedzi mogą wydawać się atakujące – zapewniam że nie to jest moim celem. W tym roku kończę psychologię, i zastanawiam się nad rozszerzeniem wiedzy właśnie o studia logopedyczne (to zwiększy możliwości na rynku pracy i jednocześnie jest ze sobą bardzo związane).
    Ponieważ to oznacza kolejne 3 lata z zycia to zwyczajnie rozwiewam wątpliwości i krytycznie oceniam ofertę uczelni.

  4. T. Urbański pisze:

    Co do certyfikatu logopedy pomyliłem instytucje – Certyfikat logopedy jest dokumentem wydawanym przez Polski Związek Logopedow (natomiast przytoczona przeze mnie koniecznośc bycia magistrem pozostaje bez zmian)

  5. Wygląda na to, że kieruje Pan swoje frustracje pod niewłaściwy adres. Bardzo proszę o powstrzymanie negatywnych emocji. Jesteśmy studentami należącymi do koła naukowego. Ta strona powstała po to, aby informować innych o naszej działalności, a przy okazji o kierunku, który studiujemy. Staramy się udzielać rzetelnych odpowiedzi. Nie jesteśmy twórcami tego kierunku, nie ustalaliśmy zakresu uprawnień. Jeśli w tych kwestiach ma pan zastrzeżenia lub wątpliwości, prosimy kierować je do Władz Uczelni, które na pewno je rozwieją.

    Teraz jeszcze trochę w sprawie naszych uprawnień.
    Jesteśmy audiologiami. Logopedami i audiologami. Mamy praktyki w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Instytut współpracuje z UMCSem i jest gotów zatrudniać nas jako audiologów. Mamy możliwość zrobienia dodatkowych kursów, aby otrzymać dodatkowe uprawnienia do wykonywania wszystkich obiektywnych badań słuchu.
    Dane na temat uprawnień (które zostały dodane do artykułu) były cytowane ze strony http://irk.umcs.lublin.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.